Polacy z Wileńszczyzny

Zapraszamy do zwiedzenie szczególnej wystawy, gdzie można zobaczyć autentyczne pamiątki, fotografie i dokumenty rodzinne  - obrazujące życie, zwyczaje i kulturę Polaków z Wileńszczyzny. Na wystawie prezentujemy również najcenniejsze muzealia historyczne i etnograficzne ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, są to m.in. tkaniny, sprzęty codziennego użytku i sztuka ludowa. Specjalne miejsce w tym wyborze zajmuje prezentowana po raz pierwszy w całości  kolekcja rzeźb w glinie Erazma Szyszki, oraz ostatnie prace rzeźbiarskie Władysława Downarowicza pochodzącego z Wilna mieszkańca Węgorzewa. Dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym Wileńszczyzny w Niemenczynie mamy na wystawie stoisko z tradycyjnego Jarmarku Kaziukowego z palmą wileńską, sercami piernikowymi, kindziukami i rękodziełem ludowym.

Co miesiąc pogłębiamy  temat okolicznościowymi spotkaniami:

• 5-6 sierpnia   w trakcie 40. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru odbędzie się prezentacja w wykonaniu Garncarni z Kamionka Wielkiego, Marty Florkowskiej i Pawła Szymańskiego „Naczynia użytkowe z Wileńszczyzny - wzory mistrza Erazma Szyszki i degustacja dań z tradycyjnej kuchni Wileńszczyzny".
  • 7 września, o godz. 16.30   „Walc niebieski na 100-lecie urodzin cymbalisty Józefa Krupskiego” spotkanie z Roksaną Butrym połączone ze zwiedzaniem wystawy autorskiej.
  • 2 października,  godz. 9.00 - 11.00  i 16.30 „Co w sercu Wilniuczki gra”, spotkania w Dniu Jedności Kresowian z śpiewaczką Krystyną Warkowską-Downarowicz.

Serdecznie zaprasza

Komisarz wystawy Krystyna Jarosz