Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
zaprasza na spotkanie z cyklu „Studium wiedzy o regionie”
z Piotrem Olszakiem pt. „Po co nam architektura regionalna?"
29 lutego 2024 godz. 16.00, Węgorzewo ul. Portowa 1
Wstęp wolny!
Spotkanie poprowadzi Krystyna Jarosz, na miejscu będzie można zakupić drugie wydanie „Wzornika Mazurskiego”. Różni się ono jednak od pierwszego wydania, ma około 30% więcej treści, a nawet inny format.
„Wzornik Mazurski" to owoc 30 lat fotografowania, rysowania, inwentaryzowania oraz projektowania domów mazurskich. To wynik zachwytu pięknem tradycyjnego budownictwa Mazur, który zrodził się gdzieś w dzieciństwie i doprowadził mnie do zawodu architekta. Piękno mazurskiego budownictwa ludowego wynika z setek lat doświadczeń ludzi żyjących wśród tutejszej przyrody. Dlatego ich dzieła są jedynym godnym uzupełnieniem krajobrazu Warmii i Mazur! Nie możemy tego piękna zaprzepaszczać, wprost przeciwnie warto je zachowywać i inspirować się nim w nowych budowlach.
W tym celu przedstawiam kilkaset budynków z terenu Mazur i południowej Warmii, która różniła się od Mazur wyznaniem religijnym ale przecież nie architekturą. Prezentuję liczne domy mieszkalne, ale także jakże ważne dla krajobrazu mazurskiego leśniczówki i szkoły. Pokazuję także większe budowle jakim były karczmy i schroniska młodzieżowe. Nie pomijam także najliczniejszych budynków wiejskich jakim są budynki gospodarcze czyli stajnie, obory, chlewiki, stodoły i piwniczki. Wszystkie te budowle są przedstawione za pomocą zdjęć, odręcznych rysunków ale także rysunków technicznych co ma ułatwić pracę dzisiejszym projektantom
W niniejszej publikacji rozważam też jaka powinna być rola tradycji w dzisiejszym procesie projektowym. Pokazuję liczne przykłady inspiracji ludowej w projektach na Mazurach w okresie dwudziestolecia międzywojennego jak i dzisiaj . Kładę więc tu przed Państwem to co najlepsze w architekturze mazurskiej: do podziwiania, do naśladowania, dla inspiracji”.
architekt Piotr Olszak