Idź do treści
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Przestrzenie mazurskie - malarstwo, grafika, fotografia, instalacja

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy Elżbiety Owczarek "Przestrzenie mazurskie - malarstwo, grafika, fotografia, instalacja". Wystawa Czynna: 05.2016 - 09.2016

Elżbieta Owczarek - urodziła się w Sandomierzu. W Warszawie mieszka, pracuje zawodowo i prowadzi własną pracownię. Zrealizowała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Apoloniusza Węgłowskiego oraz aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Andrzeja Markiewicza na Wydziale Sztuk w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. W Centrum Pedagogicznym SGH w Warszawie ukończyła studia podyplomowe. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Warszawski i członkinią Zarządu ZPAMiG. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, indywidualnych a także plenerach. Zdobywała nagrody i wyróżnienia.

„Przestrzenie mazurskie” to tytuł cyklu wykonanych w technice offsetowej prac graficznych Eli Owczarek, który powstał w 2013 roku w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Andrzeja Markiewicza, Wydział Sztuki Uniwersytetu T-H w Radomiu. W kolejnych latach powstawały następne prace zainspirowane pięknem mazurskiego krajobrazu.

Elżbieta Owczarek, Autorka prac, wypowiada się w różnych dziedzinach sztuki. Na wystawie „Przestrzenie mazurskie” w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie można obejrzeć malarskie, abstrakcyjne obrazy graficzne przedstawione w kilku technikach, niecodzienne, krajobrazowe fotografie okolic Orzysza , Giżycka i pobliskich jezior oraz instalacje wykonane metodą inkografii „Kamienie”. Geometryczne wzory grafik komputerowych przypominają ludowe wycinanki i wzory tkanin o motywie typowo mazurskim: drzewa odbite w wodzie jezior. Klimat przestrzeni mazurskiej podkreśla srebrna tafla rozłożona na podłodze sali wystawowej Muzeum Kultury Ludowej, która niczym woda jeziora, mieni się kolorami prac i sylwetkami osób zwiedzających. Oglądając wystawę „Przestrzenie mazurskie” Eli Owczarek mamy wrażenie, że Autorka zabiera nas w wewnętrzną podróż zainspirowaną krajobrazem przyrodniczym przestrzeni mazurskiej, opowiedzianą kolorami, migotliwością światła oraz geometrią zamienionej w abstrakcję rzeczywistości.

Wernisaż - Spotkanie z autorką: 16 lipca 2016 r. godz.14.00.

Wystawa czynna: maj - wrzesień 2016 r.