Wykopki u Sołtysa
23.09.2016 r.
"Wykopki u Sołtysa" już za nami, a oto jego podsumowanie:
Organizatorami imprezy byli:
- Stulichańskie Stowarzyszenie Wspierania Sportów Konnych i Wodnych wraz ze społecznością wsi Stulichy,
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie,
- Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie.
Patronat medialny:
- Węgorzewo.TV,
- Węgorzewski Tydzień.
Doliczyliśmy się 150 uczestników, ale mogło być więcej osób, gdyż zmrok nas zastał na polu i już niewiele było widać :D ;) :) .
Zebraliśmy „prawie całą” ;) przyczepę ziemniaków. Gdy już się uporaliśmy z wykopkami właściwymi, nastąpił czas gier, zabaw i konkursów.
Wszystkie osoby, które wystartowały w konkursie na najbardziej autentyczny strój wykopkowy a’la PGR okrzyknięto zwycięzcami. Zostali nimi: Kuba Szalast, Robert Sewruk, Danuta Sewruk, Monika Nowak i Beata Żukowska.
Najszybszym „wykopkowym siłaczem” (bieg z 30 kg workiem wypełnionym ziemniakami) okazał się Jonasz Łojko. Wyprzedził Karola Jaworskiego, Roberta Sewruka, Anetę Siwek, Jakuba Kowalskiego, Ryszarda Furtaka, Jarosława Kluza, Bogumiła Stomę i Jakuba Malickiego.
W konkursie na najsmaczniejsze placki ziemniaczane kolejne miejsca zajęli: 1. Marysia Dobrzycka i Kamila Sojka, 2. Magda Furtak, 3. Małgorzata Biłas, 4. ex aequo Marta Furtak i Mateusz Rodzewicz.
Najdłuższymi obierkami mogli się pochwalić Grażyna Minkowska (64 cm), Anna Garbowska (48 cm) i Zbigniew Pióro (23 cm). Młodzież jeszcze musi poćwiczyć sztukę obierania ziemniaków – najlepsza wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia i czwarta ogólnie była Maja Sewruk (13 cm). Kolejne miejsca zajęli: Natalia Iwiczuk, Monika Nowak, Julia Śmierzyńska, Jakub Malicki i Przemysław Woźnica, Tomasz Woźnica.
Nagrody na tegoroczne „Wykopki u sołtysa” ufundowało Muzeum Kultury Ludowej i Gmina Węgorzewo. Zabawy i konkursy przygotowane i przeprowadzone przez giżycką „Animosferę” opłaciło stuliskie stowarzyszenie. Nagłośnienie zapewnił ksiądz proboszcz.
W „Towarzysza dyrektora” wcielił się Dariusz Polonis, który obficie zaczerpnął z twórczości Stanisława Barei. Fiata 126p „Towarzyszowi dyrektorowi” użyczył Roman Kaczmar. Prezentowane i wykorzystywane do wykopek sprzęty rolnicze były własnością Władysława Szramowiaka, Marcina i Ryszarda Furtaków oraz Mariusza Kluza. Koń przyjechał ze stajni Ryszarda Furtaka. Przy ognisku spotkaliśmy się „muzycznie” z Chórem „Ojczyzna”. Smakołyki przygotowały: Danuta Dąbrowska, Agnieszka Dobrzycka, Agnieszka Furtak, Janina Garbowska, Ewa Kamińska, Lucyna Laskowska, Zofia Paluszkiewicz, Stanisława Rządowska, Anna Sobolewska, Lucyna Szramowiak, Magda Wiszniewska i Jolanta Wróbel. Wici o wykopkach „rozpuścili” w „Librusie” dyrektorzy Andrzej Zubkowicz i Cezary Tryk.
Wszystkim uczestnikom oraz osobom i instytucjom, które w różny sposób przyczyniły się do organizacji tegorocznych „Wykopek u sołtysa”, także tym których nie wymieniliśmy, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Jerzy Łapo/MKL
PS. W przyszłym roku zapraszamy do Stulich na wykopki z czasów Helwinga ;)
Wykopki u sołtysa 2016 za nami. Jak było? Zobacz na filmie Zbigniewa Śmierzyńskiego z Węgorzewo.TV