Stanisław Cierniak rzeźbiarz z Kolonii Rybackiej
26.09.2024
Spotkanie z cyklu „Studium Wiedzy o Regionie” z etnografką Ewą Błaszko, autorką wystawy „One dla mnie żyją, tylko mówić nie mogą” Stanisław Cierniak rzeźbiarz”.
„Najlepiej się czuję gdy mogę rozpuścić wodze wyobraźni i pracować nad tym co mi podszepnie duch, czy jak kto woli natchnienie. Co do gustów odbiorców są one różne nie staram się im dogodzić. Wypracowałem swój własny styl i jego się trzymam. Więc na czym on polega. Lubię deformacje pozatym staram się uwydatnić piękno samego materiału. Pracuję w drewnie daglezjowym, które posiada te zalety że jest łatwe w obrubce miększe niż lipa, i ma przepiękną faktórę. Słoje i sęki są niepowtarzalne w żadnym innym naszym drewnie. W całej dłóżycy nie ma kawałka by się nie nadawało na rzeźbę. Nawet sęki są miekie i mają swój urok.”
Fragment pamiętnika Stanisława Cierniaka, 10 V 1974 r. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
100 lecie urodzin Stanisław Cierniaka (1924-1981) w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zostało uświetnione i zwieńczone po dwuletnich badaniach etnograficznych - wystawą obrazującą jego drogę artystyczną i losy. Kuratorka wystawy zaprezentowała zebraną dokumentację z badań, fotografie i wystawę, na której po raz pierwszy zaprezentowane zostały wszystkie rzeźby Stanisława Cierniaka ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Dziękujemy za to uchylenie okna do świata w pasji…
Krystyna Jarosz/MKL
Fot. Krystyna Jarosz, Wanda Pisarek/MKL