44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie,
odbywa się w tym roku w sobotę 7 sierpnia i w niedzielę 8 sierpnia 2021 r.
W związku z panującą sytuacją, jedno z największych wydarzeń folklorystycznych Polski północno-wschodniej – odbywa się teren Parku Etnograficznego nad Węgorapą, przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na ulicy Portowej 1.
7 sierpnia - sobota
W programie w sobotę od godziny 10.00 do 19.00 kiermasz tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło i sztuka ludowa z rąk twórców z Polski, Litwy oraz Czech - około 110 wystawców.
O godzinie 10.30 uroczyste otwarcie 44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, a około godziny 10.40 wspólna fotografia uczestników i zaproszonych gości przed sceną.
Około godziny 11.00 rozpocznie się koncert ubiegłorocznych laureatów Przeglądu.
Nieodłączną częścią Jarmarku jest Przegląd Zespołów, Kapel i Solistów wyłaniający reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, występy rozpoczną się około godziny 11.20.
Na liście mamy rekordową ilość wykonawców – 50, wśród nich muzykanci grający na skrzypkach.
W przerwie Przeglądu około godz. 14.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” z Łukowa (województwo lubelskie) zaprezentują folklor przedwojennej Warszawy, Podlasia, Lubelszczyzny oraz Kujaw.
Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, staną w szranki w „Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku”; ocenieni zostaną przez specjalistów z dziedziny sztuki i rzemiosła ludowego, przyznane zostaną nagrody finansowe, które ufundował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sobotę 7 sierpnia, około godziny 18.00.
W „alejce kulinarnej” do degustacji i zakupu będą czekać sery kozie, krowie, owcze, wędliny, przyprawy, chleby, pierniki, miody, wina, nalewki, piwa, kwasy chlebowe… - w sumie około 20 stoisk z tradycyjnymi przysmakami w tym pokaz wypieku blinów wileńskich.
Na zakończenie sobotniego Jarmarku po Przeglądzie zobaczymy widowisko obrzędowe w wykonaniu Zespołu Ludowego „Sonina” z Soniny (województwo podkarpackie) z widowiskiem pt. „Wesele Sonińskie”, zaprezentują obrzęd błogosławieństwa ślubnego, ślaband weselny i poprawiny.
Konsultacjach merytoryczne dla zespołów i solistów.
Zachęcamy do skorzystania z porad specjalistów w kwestii repertuaru, wykonawstwa oraz stroju. W sobotę, po Przeglądzie w muzealnej pracowni ceramicznej odbędą się konsultacje merytoryczne dla zespołów i solistów, prowadzone przez Jury Przeglądu.
8 sierpnia - niedziela
W programie w niedzielę od godziny 10.00 do 17.00 kiermasz tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło i sztuka ludowa z rąk twórców z Polski, Litwy oraz Czech - około 110 wystawców.
Od godziny 10.00 do 15.00 występy gościnne zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski na węgorzewskiej scenie.
Około 10 pokazów - rękodzielnicy prowadzić będą pokazy swoich umiejętności - kucia podków, rzeźby w drewnie, wyrobu kwiatów z bibuły, tkania na krosnach, obróbki lnu i konopi, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa z wikliny, pisania pisanek.
Dodatkowo, prezentacja smażenia blinów litewskich w glinianych patelniach oraz wypieku placków mącznych w zrekonstruowanej technologii z przełomu XIX-XX wieku. Twórcy zapraszają na swoje stoiska, gdzie będzie można spróbować swoich sił w tkactwie i garncarstwie, wykonać kwiaty z bibuły.
Około godziny 12.10 odczytanie protokołu z posiedzenia jury Przeglądu Zespołów, Kapel i Solistów z województwa warmińsko-mazurskiego.
Atrakcje w stoisku edukacyjnym od godziny 10.00 do 17.00 w niedzielę działać będzie stoisko edukacyjne Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Przewidziane atrakcje:
- kolorowanki
- puzzle
- układanki dla najmłodszych
- rozpoznawanie zwierząt gospodarskich
- zagadki dla małych i dużych
Dodatkowo od 12.00 do 16.00 będzie można własnoręcznie pomalować kafel ceramiczny we wzory mazurskie oraz wykonać kwiatka z płatków osikowych.
O godzinie 17.00 – uroczyste zakończenie 44. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie.
Mamy nadzieję, iż pomimo reżimu sanitarnego na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą atmosfera będzie - tradycyjnie już - serdeczna i gorąca!