Boże Narodzenie w sztuce ludowej

Boże Narodzenie w sztuce ludowej.

Wernisaż wystawy 6.12.2018 r. godz. 12.00.

Wystawa prezentująca różne formy sztuki ludowej związanej ze świętami Bożego Narodzenia – wycinankę, malarstwo na szkle, koronkę szydełkową i rzeźbę w drewnie. Tematem jej jest opowieść o Bożym Narodzeniu zaczerpnięta z Biblii i nauk kościelnych z najważniejszymi dla tego wydarzenia wątkami - narodzeniem i adoracją Dzieciątka, pokłonem pasterzy, pokłonem Trzech Króli czy ucieczką Świętej Rodziny do Egiptu. Pojawiają się również ludowe zwyczaje i tradycje świąteczne, takie jak obchody kolędnicze czy świąteczne zabawy.

Boże Narodzenie, jako jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w ciągu roku, jest tematem chętnie podejmowanym przez artystów ludowych. Wystawa „Boże Narodzenie w sztuce ludowej” ukazuje szeroki wachlarz artystycznych wizji Narodzenia Pańskiego, przybliżając jednocześnie różnorodne kierunki sztuk plastycznych. Skupia się na czterech formach współczesnej twórczości ludowej – rzeźbie w drewnie, malarstwie na szkle, wycinance i koronce szydełkowej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ zespołu "Zaciszuki".

Wystawa czynna 6.12.2018 - 1.02.2019.

Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknie