Sztuka okopowa i obozowa podczas I i II wojny światowej

na spotkanie z cyklu

z  kolekcjonerem
Łukaszem Józefem Hubaczem

pt. „Sztuka okopowa i obozowa jako forma pamiątkarstwa wojennego na przykładzie manierek, menażek i kubków z okresu I i II wojny światowej
pokaz wybranych zabytków z kolekcji i wykład z prezentacją multimedialną

czwartek 25.01.2018 r.godz. 16.30

To wyjątkowe spotkanie odsłoni bogatą spuściznę sztuki obozowej i okopowej będącej materialnym dziedzictwem kultury wojennej. Zasadniczym tłem wystąpienia będzie przybliżenie żołnierskiego wymiaru artystycznego prac zawartych na manierkach, menażkach i kubkach z I i II Wojny Światowej. Spotkanie przybliży ponadto proces kształtowania się specyficznej pasji kolekcjonerskiej i powstania rzadkiej i bogatej kolekcji przedmiotów, które ze swej natury pozwalają na nadanie im biograficznego charakteru.

Zaprezentowane zostaną również formy dokumentowania kolekcjonerskich pasji na przykładzie wydawnictwa z kartami pocztowych z kolekcji Łukasza Józefa Hubacza pt. „W stulecie odzyskania niepodległości Polski. Kalendarz Żołnierza Wojska Polskiego 2018” oraz wcześniejsze wydawnictwa m.in. katalog pt. „Manierki jeńców wojennych w latach 1914-1918”.

Spotkanie poprowadzi kustosz Krystyna Jarosz.

Karta pocztowa z kolekcji Łukasza Józefa Hubacza opublikowana w okolicznościowym wydawnictwie pt. „W stulecie odzyskania niepodległości Polski. Kalendarz Żołnierza Wojska Polskiego 2018”.
Karta pocztowa obrazująca orła legionowego autorstwa por. Legionów Polskich Aleksandra Grzybowskiego - stanowiła formę cegiełki na fundusz wdów i sierot po legionistach.

Więcej na spotkaniu.
Zapraszamy !