Gdy się zbliża Wielka Noc

07.03.2016

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie w dniach 7-11.03.2016 r. organizuje przedsięwzięcie pt. „Gdy się zbliża Wielka Noc”. Głównym celem realizacji przedsięwzięcia jest ułatwienie dostępu do kultury dzieciom z węgorzewskich szkół podstawowych, klas IV - VI. Szacujemy, że z naszej oferty skorzysta około 330 dzieci. W ofercie programowej przedsięwzięcia znajdują się:

1.   Warsztaty rękodzielnicze z plastyki obrzędowej z zakresu pisankarstwa i palmiarstwa.

Warsztaty z zakresu pisankarstwa przeprowadzi twórczyni ludowa z Lipska k/ Augustowa Janina Trochimowicz. Podczas warsztatów twórczyni zapozna uczestników ze sposobem zdobienia pisanek metodą batiku szpilkowego oraz metodami ich barwienia. Uczestnicy poznają również tradycję i historię pisankarstwa Lipska i okolic.

Warsztaty z zakresu palmiarstwa  przeprowadzi etnograf z Puńska Anastazja Sidor. Zajęcia zostaną poprzedzone omówieniem sposobów wykonywania palm, pokazaniem materiałów, z których będą wykonywane i omówieniem ich właściwości. Prowadząca zaprezentuje kilka rodzajów kompozycji palmy oraz  zaproponuje dobór odpowiednich materiałów do wybranych kompozycji.

2.  Wykład „Gdy się zbliża Wielka Noc”. Wykład z prezentacją multimedialną na temat zwyczajów i wierzeń towarzyszących obchodom świąt Wielkiej Nocy w polskiej tradycji ludowej. Dlaczego święcimy palmy? Skąd wziął się zwyczaj zdobienia jaj i kogo nimi obdarowujemy? Cóż to jest Palenie żuru? Czy podczas świąt był przewidziany czas na zabawy? Śmigus-dyngus, chodzenie po Alleluji współcześnie to element tradycji czy zwyczajnej zabawy? Wykład poprowadzi etnograf Roksana Butrym.

3. Etapem końcowym przedsięwzięcia będzie wystawa w Muzeum. Zostanie ona przygotowana w formie galerii pisanek i palm wykonanych przez dzieci. Wystawa zostanie otwarta 19 marca 2016 r. podczas XXXIX „Święta Wiosny”.  Prace zostaną  zwrócone  uczestnikom po 5 maja 2016 r.

Opracowała: Beata Gruszka