Idź do treści
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Muzealne radości na przedwiośniu (2)

Dar Wandy Oźgi  -maszynka do produkcji masła, nowy nabytek do zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie w ramach akcji „Dar dla Muzeum”, datowany na początek XX w. z gospodarstwa rolnego w Brzozowie.

Maselnica z mechanizmem napędowym na korbę, zwana kiedyś  maślnicą, masielnicą. Korba, dzięki zębatej przekładni, wprawia w ruch mieszadło. Do części metalowej maszynki były słoiki w różnych rozmiarach, najpopularniejsze były 1, 2 i 3-litrowe. Na maszynce nie widnieje  żadna sygnatura, która wskazywałaby jednoznacznie, w jakiej fabryce została wykonana. Podobne maszynki rozpoznawano po słoiku, gdzie na dnie było oznaczenie objętości: „ 2 L” świadczyło o tym, że nie był on przeznaczony na rynek amerykański, ani brytyjski (stosowano tam oznaczenie w kwartach). Nie było to urządzenie tanie, stać było na nie jedynie średniozamożne gospodarstwa.

W naszych zbiorach dominują drewniane maselnice tłuczkowe, posiadamy również kilka drewnianych maselnic korbowych z pruskich manufaktur.

Zapraszamy do udziału w naszej akcji Otwiera wewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknie„Dar dla Muzeum”

Krystyna Jarosz / MKL

Foto. Cezary Bodnar


Dar Wandy Oźgi -maszynka do produkcji masła, nowy nabytek do zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie w ramach akcji „Dar dla Muzeum”, datowany na początek XX w. z gospodarstwa rolnego w Brzozowie.